Dotychczasowe metody usuwania starych farb, lakierów lub nalotów opierały się głównie na używaniu różnego rodzaju rozpuszczalników, co było bardzo szkodliwe dla życia i zdrowia osoby pracującej ze względu na toksyczne opary. Inną niedogodnością jest oczywiście wysoki koszt takiego rozwiązania i pracochłonność.
Dlatego też mając na uwadze powyższe wymyślono nowy, lepszy i skuteczniejszy sposób – piaskowanie. Polega ono na poddaniu czyszczonej powierzchni działaniu silnego strumienia piasku wyrzucanego z dyszy pod b. dużym ciśnieniem. Osiągamy w ten sposób szybki i satysfakcjonujący efekt. Już mogłoby się wydawać że mamy odpowiednią technologie, wykorzystującą naturalny materiał (czyściwo) ale... Niestety powstające zanieczyszczenie powietrza, przy braku odpowiednich środków ostrożności, może powodować pylicę.
Piaskowanie jest bardzo niszczącą metodą oczyszczania dla każdego materiału. Powoduje uszkodzenie nawet najtwardszych powierzchni. Po piaskowaniu metalu, możemy się spodziewać zszorowanej powierzchni, z milionami rys i dziurek po uderzeniach drobin piasku.
Dodatkowym problemem z jakim mamy do czynienia przy używaniu piasku jest częste zużywanie się końcówek dysz, zatykanie się dysz przy używaniu piasku o nieprawidłowych parametrach, a także ogromna ilość kurzu którego nie jesteśmy w stanie się pozbyć bez kilkukrotnego sprzątania.
Dlatego też wg nowych wytycznych UE piaskowanie musi odejść do lamusa i zamiast piasku stosowana ma być neutralna dla człowieka i środowiska soda.
SODOWANIE
Materiałem czyszczącym w procesie sodowania jest soda, która jest dla człowieka całkowicie nieszkodliwa, a dla środowiska naturalnego neutralna. Co istotne, przy usuwaniu pozostałości po czyszczeniu wystarczy użyć wody, która całkowicie rozpuszcza sodę.